0523-757-966
© כל הזכויות שמורות לסיגל לזרוביץ - יעוץ, אימון, ניהול והדרכה - איתך בדרך לשינוי והתפתחות, ת.ד. 7494, חיפה, 31074 | טל': 0523-757966 | דוא"ל: sigal.coach@gmail.com
ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותבת המקורית בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה ובהנאה


>> טיפים לניהול זמן

אחד הנושאים הנפוצים באימון אישי וגם ניהולי הוא ניהול הזמן, רבים נמצאים במלכוד של הזמן ותמיד מרגישים כאילו חסר לנו עוד קצת ואילו היה לנו עוד שעה אחת היינו מספיקים... ניהול זמן הוא מיומנות שניתן לרכוש.  

חשוב לברר תחילה מהן מטרותיך ואפשרויותיך ו
חשוב להבין כי בלתי אפשרי לנהל את הזמן,
אלא אנחנו צריכים לנהל את עצמנו ! 
ניהול זמן מבטא את היכולת שלנו לתכנן את זמננו כך שנספיק לעשות את הדברים שאנו צריכים וגם אלו שאנחנו רוצים :)

מכירים את הסיפור על האבנים הגדולות ? (אם לא, כנסו לקרוא במדור "סיפורי מוסר השכל"), אז הבנתם שאין טעם להכניס עוד ועוד משימות לביצוע בכל יום אלא חשוב לעשות את הדברים הנכונים מאשר לעשות את הדברים בצורה נכונה....

באימון ובייעוץ נדבר על הצעדים לניהול זמן אפקטיבי - לזהות מהם הדברים הנכונים לכם לעשות, לפעול לקידום המשימות עליהם אתם נמדדים או הדברים הקשורים למטרות שלכם ואז להתמקד באיך לבצעם בצורה יעילה.

עליכם לדעת מהן מטרותיכם, לגזור אותם ליעדי ביניים ואז ליישם לתכנית העבודה. התכנית עבודה תעודכן לפי לוחות זמנים וכך תוכלו לעבוד יעיל ולהיות בטוחים שאתם לא נגררים לפעילויות לא חשובות שלא קשורות למטרותיכם.

העקרון המרכזי של ניהול זמן מדבר על סדרי עדיפויות (לא רק לרשום מטלות על נייר אלא לתעדף) ולהבחין בין חשוב לדחוף.
הרי כולנו יודעים שאי אפשר להצליח לעשות הכל, ולכן ההחלטה מהם הדברים שאותם אנחנו רוצים לעשות היא חיונית ביותר, נשמע טריויאלי לאלו שיודעים לעשות זאת, אבל חשוב מאוד לאלו שאינם עושים זאת.

לכן, אתם נדרשים להעריך כמה זמן ידרשו מכם פעולות שונות. רוב האנשים שוגים בהערכה ולא מצליחים להקצות די זמן  מה שגורם לחוסר יכולת לבחור ולתעדף לכן תכתבו לפרטי פרטים מה אתם צריכים תחשבו כמה זמן כל פעולה תיקח, החליטו מה אתם עושים, מה לדחות, לצמצם או לא לעשות כלומר 
בעזרת תכנון ורישום תזכו למיקוד.

הרבה אנשים אינם נוהגים לתכנן. הם לעתים גם לא לוקחים חלק בפעילות שלא תעניק להם משוב מהיר יחסית. העדר משוב או תחושת ביצוע מגדילים את רמת הדו-משמעות ואי-הודאות בחייהם, ודבקים בספונטניות. אם תרצו שהדברים יפעלו כמו שצריך, אתם צריכים להתחיל לתכנן. הכוונה גם לתכנון שבועי וגם לתכנון יומי ! כדאי שהתכנון היומי יהיה בסופו של כל יום (ליום למחרת).

חשוב שתכירו את בזבזני הזמן שלכם ותדעו איך להתמודד איתם.


אחד הדברים הנוספים המקשים עלינו, בעיקר במקומות עבודה בהם עלינו להספיק ב"דדליין" לחוץ, כלומר להתמודד עם לחץ זמן. יש מקומות עבודה שמצפים מעובדיהם לעבוד שעות נוספות ולהמשיך את עבודתם בית כל זאת כדי לעמוד ביעדים. לשם כך, עליכם להתייעל ולתכנן את זמנכם. הכינו לעצמכם סדר יום מפורט לפרטים הקטנים הכולל את כל כל המשימות אותם עליכם לבצע באותו יום. 

רבים מאלו שמתקשים לנהל את זמנם מתקשים במיוחד בחלוקת הזמן בין המשפחה, העבודה והפנאי.
 
כדי לנהל את זמננו חשוב לכתוב את כל הדברים אותם אנו צריכים, להגדיר כמה זמן אנו צופים שכל פעולה תימשך ולערוך סדרי עדיפויות.
כאשר אנו רואים לפננו את הרשימה בצורה ברורה ובהירה ואנו מדגישים בפנינו מה חשוב לנו, נוכל לראות היכן אנחנו משקיעים יותר זמן ממה שאנו מעונינים.

פעמים רבות חסר לנו האיזון - רובנו מנהלים את זמננו בהתאם לצרכים של אחרים.

חשוב להדגיש ולציין כי ניהול זמן דורש מאיתנו לצאת מדפוסים הטבעיים והנוחים לנו ובעצם השינוי הוא פעמים רבות זר ומלאכותי עבורנו,  לפחות בשלב הראשון. בד"כ לא מספיק לעשות את השינוי בסדנא חד פעמית ונדרש כאן תהליך.

ניהול זמן הוא למעשה ניהול עצמי, דבר שכרוך בקבלת החלטות באופן תמידי ובעריכת סדרי עדיפויות. זה לא פשוט ולא קל. ואנו נדרשים למיקוד שהוא מאמץ חשיבתי, פסיכולוגי  והתנהגותי. 


במסגרת הייעוץ והאימון נייעל את סדר היום שלך וניתן מענה למחוייבותיך. נמצא את הנושאים שאינך מגיע אליהם, מהם בזבזני הזמן שלך, מה מוריד את האפקטיביות והתפוקה שלך וכך נמצא כיצד ניתן לייעל את עבודתך.

רבים מהרהרים לעצמם "אילו היתה לי עוד חצי שעה ביום", האם אתם מודעים לכך שמדי יום אנחנו משקיעים בפעילויות שלא ממש רצינו לעשות  ?  מחקרים מראים שאנחנו לא מתפקדים באותה רמת יעילות במשך היממה, תלוי כמה בזבזני זמן היו לנו באותו יום, תלוי באנרגיות שלנו, כמה ישנו, מתי אכלנו וכיוצ"ב.

אז קחו כלי ראשון ורשמו טבלה עם כל הפעילויות שלכם במשך השבוע הקרוב וכך תגלו באמת מה אתם עושים במשך היום (לא לדלג על אף פעילות :) כל אחד מאיתנו יופתע לגלות כמה הוא מבזבז זמן, ציינו גם את האנרגיות שלכם באותו זמן ובאילו שעות אתם יותר אפקטיבים.  לאחר שבוע בדקו ונתחו את המימצאים והגיעו לשלב החשוב ביותר בו תבצעו שינוי בניהול הזמן שלכם - שימו את המטלות החשובות שלכם בשעות היעילות שלכם וכך העבודה שלכם תהיה יותר איכותית ותבצוע בצורה היעילה ביותר. הקדישו זמן משותף למשימות דומות כדי למנוע קפיצה בין סוגי משימות והשתדלו לצמצם את הדברים הפחות חשובים עבורכם.

חשוב שתגלו גם גמישות, אל תעברו לקיצוניות השניה ותמלאו כל דקה ודקה בלי אויר לנשימה. השאירו זמן לאירועים בלתי צפויים. 

נושא נוסף הוא רישום התכנון במקום אחד ולא במספר מקומות, ריבוי פתקים לא יועילו כאן ליעילותך... 


בהצלחה !