0523-757-966
© כל הזכויות שמורות לסיגל לזרוביץ - יעוץ, אימון, ניהול והדרכה - איתך בדרך לשינוי והתפתחות, ת.ד. 7494, חיפה, 31074 | טל': 0523-757966 | דוא"ל: sigal.coach@gmail.com
ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותבת המקורית בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה ובהנאה


הכנה לראיון טלפוני

ברכותיי, 

הגשת מועמדות לעבודה ובשעה טובה ומוצלחת עברת את השלב הראשוני והתקשרו אליך לראיון טלפוני הכל כך משמעותי ופעמים רבות גם גורלי ! חברות רבות עושות ריאיון טלפוני כדי לערוך סינון שני (את הסינון הראשון הם עושים בבחירת המועמדים לריאיון הטלפוני), לבדוק שאתה עונה על הדרישות הבסיסיות של המישרה (אף כי אני מזכירה שזו לא סיבה לא לפנות למישרה אם אתה לא עונה על כל הדרישות). 

כדי שתעבור לשלב הבא  והחשוב - לראיון העבודה חשוב שתצליח להעביר את המסר שלך בריאיון הטלפוני.

עליך לשכנע שכדאי להמשיך איתך לשלב הבא והוא הריאיון כי יש לך את הנסיון והכישורים המתאימים לתפקיד ובעיקר את האישיות ! 

חשוב להתכונן גם לריאיון טלפוני:

לפני שהתחיל הריאיון - אם לא מתאים לך כעת לדבר, אל תהסס להגיד זאת ! כשמתקשרים אליך יכולים לתפוס אותך באמצע נהיגה, עם התינוק על הידיים, או במצב לחוץ בעבודה. לכן, במצב כזה, הסבירו באדיבות "מצטער, אשמח לדבר איתך אבל אני לא יכול לדבר עכשיו..." והוסיפו אחת מהאפשרויות: אחת - האם אפשר לחזור אליכם ? מתי ? אפשרות נוספת - אפשר לתאם מועד לשיחה ?. בכל מקרה, כדאי לבקש את מס' הטלפון ליתר בטחון. 

כשאתם עונים התפנו מכל עשייה וחשיבה, היו ממוקדים בריאיון. חשוב שלא יהיה רעש ברקע, אל תאכלו (גם לא מסטיק :), התיחסו בכבוד הראוי לריאיון גם אם לא רואים אותכם. 

בעבר הריאיון הטלפוני היה מאוד קצר, כיום הוא לפעמים אף אורך יותר מהריאיון עצמו.

שאלות לדוגמא של הריאיון הטלפוני:

* כמה שנות ניסיון יש לך בתחום ? 

* אם הדרישה היא ניהול צוות, כמה אנשי צוות ניהלת ?

* ספר לי על התפקיד X ?

* האם יש לך יכולת לעבוד שעות נוספות?

* אילו שפות אתה דובר ובאיזו רמה ?

* מהן הציפיות שלך לשכר ? 

* למה התפקיד הזה מעניין אותך ?

* מתי אתה יכול להתחיל ? 

 חלק משאלות אלו הן שאלות שעלולות להכשילך במעבר לשלם הבא, טעות כמו מתן תשובה שגויה לציפיות השכר היא נפוצה, וחבל !   

כשאתם עונים לטלפון חשוב שתממקדו בתשובות, ענו בצורה עניינית והקדישו את מלוא הזמן, הקשב והענין לשאלות המראיין. צרו אוירה נעימה, מנומסת ומכובדת בשיחה. גם אם המראיין שואל שאלות שיש תשובות בקו"ח, תנו תשובות מלאות. 

העבירו את המסר שיש לכם הרבה ענין ומוטיבציה למישרה המיועדת.
אם יש לכם שאלות אתם יכולים להתעניין אך קחו בחשבון שפעמים רבות המראיין לא יודע את כל פרטי המישרה, לעתים מדובר ברכזת השמה / גיוס שאינה יכולה לתת לך את הפרטים הנדרשים.

מומלץ לקרוא גם את ההמלצות לעבור ריאיון בהצלחה מאחר ולעתים מדובר באותן השאלות.
 
בסיום הריאיון התעניינו בנימוס ובאדיבות מה השלב הבא ומתי צפוי שיהיה.  שאלו אם אפשרי ליצור קשר כדי לבדוק מה קורה עם התהליך שלכם. ראו זו כהזדמנות לשאול שאלות חשובות על החברה, על המראיינים בשלב הבא וכד'. 

אם לא עברתם את הריאיון הטלפוני, יש סיכויים טובים שלא עניתם על הדרישות הבסיסיות, זה בסדר ! ראו זאת כהכנה טובה למישרה אחרת שאולי תהיה טובה יותר עבורכם ובה תמצאו את הצלחתכם !

בהצלחה