0523-757-966
© כל הזכויות שמורות לסיגל לזרוביץ - יעוץ, אימון, ניהול והדרכה - איתך בדרך לשינוי והתפתחות, ת.ד. 7494, חיפה, 31074 | טל': 0523-757966 | דוא"ל: sigal.coach@gmail.com
ניתן לפרסם, לשכפל, להעתיק, להקליט ולהעביר לכל אחד, בכל צורה שהיא ובלבד שהמאמר ישאר שלם כולל הקרדיט לכותבת המקורית בסוף המאמר – ושיהיה בהצלחה ובהנאה


>> לעבור את החגים בשלום

 "שיפה ושונה תהא השנה..."


"כל שנה אני מחליטה שהפעם לא אמצא את עצמי משתגעת ממלאה עגלות בסופר, רצה מחנות לחנות לקנות מתנות, בגדים לילדים, פרחים ועוד ועוד וכבר לפני שהחג נגמר אני עם מינוס בבנק, עייפה ומלאת מתנות שאין לי מה לעשות איתן...", כך מספרת לי בייאוש רב נועצת של עמותת "פעמונים" בה אני מתנדבת.

תשרי / ספטמבר הוא חודש מיוחד, הכל בסימן של התחדשות, חגיגיות, אופטימיות וציפיה לבאות. אנו בפתחם של החגים, עוד מעט נסב כולנו לשולחן החג וזו הזדמנות נפלאה לשאול את עצמנו מה תוליד לה השנה החדשה ? רבים מוצאים את עצמם מהרהרים איך נעבור את החגים בשלום מבחינות שונות - איך לא נעלה במשקל עם כל הארוחות הטעימות ? איך השנה לא נריב עם חמותנו בארוחת החג או לפחות איך לא נתעצבן ? אך לרבים החגים גם מלחיצים ומאתגרים מבחינה פיננסית. כיצד לא נהפוך את החג לנטל כספי וניכנס לחובות ? איך לא נרחיב את הבור של המינוס הענק גם כך. קשה להינות מהחגים כאשר אתה מודאג בקשר לכסף. 

אני אוהבת במיוחד את התקופה הזו בשנה. זהו זמן לעצור, להתבונן, להיערך מחדש לשנה הבאה עלינו לטובה. אני  מזמינה אתכם לבדוק מה עשיתם בשנה שחלפה ומה היה חסר בה ? אם אתם רוצים לבצע פריצת דרך חשבו מה עשוי למנוע מכם לבצע זאת. ולאחר מכן התבוננו לעתיד של השנה החדשה, מה אתם מאחלים לעצמכם  ? איך אתם רוצים שתיראה ? הרי הצעד הראשון בדרך למימוש ההחלטה.

תהליך זה דורש מכם התמסרות מוחלטת שלכם, אף אחד אחר לא יעשה זאת בעצמכם. הבחירות הן בידיכם. חשוב לדעת כי קשה לשנות הרגלים מגונים, קשה לעשות שינוי, כולנו חיות של הרגלים אבל זה אפשרי, הפתרון הוא בידיכם. הגורמים המניעים אותנו לפעולה הם שונים ומגוונים ותלויי אישיות. יש אנשים המונעים מפחד, יש מתסכול או מצוקה, יש מחוסר ברירה כביכול. על מנת להיטיב את מצבנו עלינו ליצור את השינוי מתוך בחירה, בהתמקדות בניהול מהלכים עתידיים ושליטה. התמקדו בשינוי שתרצו להכניס לחייכם בשנה החדשה, תכננו כיצד יתקיים ומהם אבני הדרך ליצירתו וצאו לדרך.

התחילו לעבוד על הרגל חדש שמטרתו להביא אתכם למקום חדש, זכרו, כשמחליטים על הרגל חדש, אם אתם באמת מתכוונים להפוך אותו להתנהלות קבועה, זה כאילו שיצאתם למרתון – ריצה למרחקים ארוכים! לעתים די אם ננקוט בשניים-שלושה מעשים קטנים אשר ייצרו התקדמות אמיתית במצבנו.

שנה חדשה מהווה הזדמנות חגיגית ללמוד להינות מבלי לחרוג מגבולות היכולת שלנו ולהתחיל את השנה ברגל ימין.
כדי שהשנה הזו תהיה שונה, עלינו להיות יותר מעשיים. שימו בצד את מצבנו הנפשי והחשיבה על מזלנו הרע, שימו בצד את האכזבות ואת כל מה שעוזר לנו להיות פסיביים ולא אקטיביים, החששות (כפי שהנרי פורד אמר: "מכשולים הם הדברים המפחידים שאתה רואה כשאתה מסיט את עיניך מהמטרה"), העבר ותכננו את החודש הקרוב באופן כמעט טכני. יצירת שינוי בחיים לא לוקחת זמן רב, רק אם תעשו סדר במחשבות, תרשמו לעצמכם רשימות ותיכנסו לפרופורציות הנכונות עבורכם. התכנון המוקדם לא רק של הלילה הראשון אלא של כל תקופת החגים. עבורכם. וכך בזכות התכנון והגדרת מטרותיכם תוכלו להכין בכיף ולהינות מהחגים.

לפניכם הכוונה קצרצרה כיצד להתחיל וליצור שינויים בחייכם בליווי כמה טיפים כדי לעבור את החגים בשלום:

הפרידו בין רגש לתכנון והיו נחושים
קדחת הקניות דורשת היערכות – ראשית הפרידו בין הכסף לרגש כי כאשר אלו נפגשים הרגש מנצח ולא מצליחים לשלוט על ההוצאות. אל תרצו את הקרובים שלכם במתנות כי ההתנהלות הכלכלית שלכם היא רק לפי יכולתכם.  הצמצומים לא ישפיעו על החג, אוירת חג אינה נעשית מהמאכלים היוקרתיים והכמויות הרבות (שרובנו זורקים) אלא מהאווירה הנעימה, שירי החג, תחושת הביחד וכד' ולכן כדאי להיות נאמנים למטרותינו ולא לאנרגיות שמסביבנו.

שנית, תכננו את הוצאותיכם והכנסותיכם, הגדירו את התקציב שממנו אין חריגות כולל  כל סעיפי ההוצאות מבילויים, קניות, מתנות, סעודת החג, מנגל וכל השאר והתמקדו במה שחשוב באמת בחג, ההחלטות והבחירות הן שלכם. עברו על סעיפי ההוצאות ושאלו את עצמכם על מה אתם יכולים לוותר ומה אתם מוכרחים וכך תיצרו סדרי עדיפויות. בדקו את מצב חשבון הבנק שלכם, ודאו שהתקציב הינו בהתאם ליכולותיכם ללא צורך בהגדלת אשראי ובהלוואות. קחו דף ועט ורשמו בצורה המדויקת ביותר בכותרת מהו הרצון שלכם שישתנה השנה ומתחת פרטו לפרטים.  התייחסו לכך כאילו זו העבודה שלכם. התחייבו לשינוי, אתם מתחייבים לחולל שינוי אמיתי אשר השכר הצפוי לכם הוא רב.

חסל סדר מתנות שלאף אחד אין צורך בהם
במשפחות רבות הגיעו להחלטה שאין יותר מתנות בחגים. אחרים קבעו סייג קונים רק למארחים. כדאי לנסות ולפתוח את הנושא עם משפחתכם (תופתעו – יש סיכויים טובים שהם יודו לכם !).  רק הזמן והסיבובים בלחפש מתנות כבר מוציא את החשק ממתנות  בדקו האפשרות שקונים מתנה בשם כולם (ומתחלקים בהוצאה) למארחת וכך כל משפחה תוציא סכום סביר בלבד.  
אין ברירה וחייבים להביא מתנה ? הכינו מתנות יצירתיות פרי עמלכם בהתאם לכישוריכם (הרבה יותר מיוחדות וייחודיות !!) - מצנצנות ריבה / עוגיות / לוח שנה תוצרת עצמית ועוד.

היזהרו מתשלומים ומכרטיסי אשראי
אל תקנו בתשלומים ! לקנות בתשלומים זו אשליה ובד"כ אנחנו קונים מעבר ליכולתנו. ובכלל השתדלו לבצע את כל קניותיכם במזומן כך תקטינו את הסיכויים לפיתויים.

כולם אחראים על הארוחות
ארוחות הן דרך מצוינת לגרום לאנשים לבלות ביחד בחגים, אך הארוחות הללו נוטות להיות יקרות, ובדרך כלל זה מתורגם לבזבוז יתר, זמן במטבח ושאריות רבות מדי. אין שום סיבה שכל הנטל גם המאמץ הפיזי וגם הכלכלי הזה יפול עליכם, אם אתם המארחים השנה עדכנו כי כל אחד מהמסובים מכין חלק מהארוחה וחלקו את רשימת המשקאות,  הארוחה הופכת להיות מעניינת במיוחד והכי חשוב התקציב נשמר.
כשמתכננים את הארוחה כדאי לוותר על סוגי הבשרים והשתיה היקרים, כדאי לקנות את המוצרים במקומות שונים לפי המבצעים, והכי טוב לבקר בשוק בשביל לקנות את הפירות והירקות. 

ערכו השוואות
השוו מחירים לפי הכמויות ולא רק לפי המחיר. וכן השוו רשתות, בדקו לעומק את הפרסומים והמבצעים האם הם מבצעים באמת או שרק קראו להם כך... גם כדאי להשוות ולבדוק איפה הכי כדאי לנצל את תווי החג.

בגדים
ברוח המסורת היהודית אנחנו אוהבים להתחיל את השנה בבגדים חדשים. אך למה לקנות בגדים כשהמחירים בשיאם ומה יקרה אם פעם אחת לא יהיה לילד בגד חדש  ? באופן כללי, כדאי לרכוש בגד חדש בחנויות עודפים, סיילים או מבצע מיוחד ולשמור אותו לזמן החג. ולנו, לעתים מספיק לרכוש אביזר אחד שמשנה את כל המראה וישווה להופעה מראה חדש ושונה כמו צעיף. שיקלו היטב לא לרכוש השנה בגדים חדשים ואם אין ברירה רק באם אתם עומדים בתקציב שקבעתם.

בילויים
החופש הגדול כאילו ממשיך, ולכן צריך להפעיל יצירתיות, לתכנן את החופש מראש ולחפש מקומות שניתן לבלות בהם בתשלום נמוך או בחינם. תמצאו שפע פעילויות כאלו באינטרנט. טיילו בארצנו היפה (נסו לתכנן גם את הנסיעות שלכם בצורה חכמה וחסכונית) והביאו אוכל ושתיה מביתכם, זה בריא יותר, טעים ומשאיר אתכם בתקציב המתוכנן :)
 
קיצוץ במספר האירועים
יש משפחות שאצלם אירוע מוביל לאירוע, ממנגל למנגל, כדאי לשקול ולתעדף את האירועים, ולעתים תפסת מרובה לא תפסת, וכן לא תמיד יכולים להתמודד עם הכמויות ונשמח שיהיה אחד פחות, לא משנה עד כמה נהנים.

ריהוט חדש לקראת החג
יש הנוטים להחליף ריהוט או לרכוש פריט חדש שימשיך את אווירת ההתחדשות. אך הזמן הנכון לרכישת רהיטים בדרך כלל הם לקראת סוף השנה שכן לפני ספירות המלאי המחירים יורדים והסוחרים מעדיפים למכור במחירים נמוכים.

בשורה התחתונה
כל מה שדיברנו לעיל מוכר מדי שנה בשנה, לכן על מנת שתתמודדו בצורה חכמה עלינו להיערך מראש ולנקוט באסטרטגיה שלפני מעשה. ובעיקר לעבוד על ההרגל החדש שמטרתו להביא אתכם למקום חדש וחשוב בחייכם. כדי לקצץ בהוצאות עלינו לשנות תפיסות מגבילות ("לא נעים" מת מזמן) ולזכור שחיים במינוס גם לא נעימים... וכעת אם החלטתם על נוהג אחר, הפכו אותו להתנהלות קבועה וחשבו עליו כאילו יצאתם למרתון – ריצה למרחקים ארוכים.

הוצאות החג מוגדרות כהוצאות חריגות ולכן כדאי לחסוך אליהן במשך כל השנה (כן, זה אומר לשים כל חודש קצת כסף בצד כדי לא למצוא את עצמכם "פתאום" לפני החג עם ההוצאה הגדולה).

אתם לא צריכים להיכנס לחובות כדי להינות מחג שמח ושנה בלתי נשכחת. שמרו את התקציב שלכם תחת שליטה ותשמרו על קור רוח עם המשפחה. מצב הרוח השמח שלכם יכול להיות המתנה הטובה ביותר שאתם מביאים לכל מפגש בחג. זכרו שהחגים הם זמן להנאה ולהיות אסירי תודה למה שיש ולא בהקרבה של המעט שיש.

אם בכל זאת אינכם יכולים לעמוד בהוצאות החג וטעיתם ונאלצתם לקחת הלוואה, שימו לב לגובה הריבית שההלוואה נושאת. בדקו מה יכולת ההחזר החודשית שלכם ? סכום ההלוואה שתשלמו יתווסף לסל ההוצאות החודשי הרגיל. לשימת ליבכם, בד"כ הריבית של הלוואות שחברות כרטיסי האשראי מציעות גבוהה יותר. על כן רצוי לגשת לבנק ולבחון הלוואה בריבית נמוכה יותר ובתנאים נוחים עבורכם.
והכי חשוב – פנו לייעוץ ועזרה.

זכרו כי גם לסיטואציות מורכבות קיימים בד"כ פתרונות די פשוטים, ואם נשכיל להיות מעשיים נוכל לחוות את החיים אפשריים ורגועים. אך לא תמיד קל לשנות הרגלים מגונים שהושרשו אצלנו ולכן אנחנו זקוקים להכוונה ולייעוץ, אל תהססו לפנות לגורם מקצועי.  יש עמותות שישמחו לסייע כמו עמותת פעמונים שנותנת הדרכה להתנהלות כלכלית נכונה.

מאחלת לכם  שנת התפתחות ושינוי, הליכה למקום חדש עם מרחב אפשרויות,
שנה מאושרת

בהצלחה
סיגל לזרוביץ, יועצת ומאמנת אישית, תעסוקתית וניהולית, יועצת תעסוקתית בהתנדבות של עמותת "פעמונים ו"עלם".